Co wiemy o wirusowym zapaleniu wątroby typu b?

Jeżeli chodzi o wirusowe zapalenie wątroby, to z pewnością większość ludzi wie, że istnieje typ B. To dlatego, że w kalendarzu szczepień obowiązkowych znajdują się szczepienia, która mają chronić dzieci właśnie przed tym konkretnym typem wirusowegozapalenia wątroby. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że tych typów jest znacznie więcej. Dodatkowo różnią się one między sobą, a to oznacza, że nie każdy może być leczony w ten sam sposób, a poza tym jeszcze można się nimi zarazić w różny sposób.

Dlatego też, im większa będzie nasza wiedza na ten temat, tym większa będzie szansa, że uda nam się ochronić przed tym wirusem.

Na co uważać?

Jeżeli chodzi o wirusowe zapalenie wątroby typu B, to musimy wiedzieć, że można się nim zarazić poprzez kontakt z krwią zarażonego. To oznacza, że musimy uważać na to, w jakim gabinecie robimy tatuaż, jak również na to, gdzie idziemy do stomatologa. Tak naprawdę wystarczy niewielka ilość krwi, nawet niewidoczna dla ludzkiego oka, abyśmy się zarazili wirusowym zapaleniem wątroby typu B.

Możemy się zarazić również podczas przetaczania krwi czy substancji krwiopochodnych, jeśli te nie zostaną w odpowiedni sposób przebadane. Jak widać, nie zawsze możemy się świadomie chronić przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Nawet jeśli nie robimy sobie tatuażu, to i tak może się okazać, że do zarażenia doszło podczas operacji, ponieważ narzędzia chirurgiczne nie zostały odpowiednio wyczyszczone. Dlatego też, powinniśmy działać profilaktycznie, tak aby zmniejszyć niebezpieczeństwo pojawienia się tej choroby.

Szczepienia są ważne

Ponieważ wirusowym zapaleniem wątroby typu B dziecko może się zarazić podczas porodu, zwłaszcza jeśli matka nie wie, że jest nosicielem tego wirusa, to podawane są odpowiednie szczepienia. Już w pierwszej dobie życia dziecko otrzymuje pierwszą dawkę szczepienia, a następnie jest ono powtarzane w 7 miesiącu życia. Dzięki temu dziecko otrzymuje odpowiednią odporność. Dorośli również mogą się zaszczepić przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, co jest szczególnie polecane w momencie planowanej operacji.

Jednak przed szczepieniem warto sprawdzić, jaki jest poziom przeciwciał w organizmie, bo może się okazać, że jest ich na tyle dużo, że nadal jesteśmy w odpowiedni sposób chronieni przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B. A jeśli nie, to trzeba się zastanowić czy chcemy szczepionkę tylko na wzw typu B, czy taką która łączy też w sobie wirusa wzw typu A. Warto wiedzieć jak najwięcej o wirusowym zapaleniu wątroby typu B, tym bardziej, że tak łatwo można się nim zarazić.

Rutinoscorbin Plus