Co wiemy o wirusowym zapaleniu wątroby typu a?

Jeżeli chodzi o wirusowe zapalenie wątroby, to musimy mieć świadomość, że występuje ono w kilku różnych typach. Wiedza ta jest bardzo ważna, ponieważ od rodzaju genotypu zależy to, w jaki sposób zaraziliśmy się tym wirusem, ale co więcej będzie też od tego zależało leczenie. To dlatego, że nie każdy z tych typów reaguje na te same leki, a to oznacza, że wszystko należy tutaj dobrać indywidualnie, bo wówczas będzie największa szansa na to, że uda się pokonać chorobę, zanim poczyni ona w organizmie większe szkody. Dlatego warto pogłębiać wiedzę odnośnie wirusowego zapalenia wątroby typu A.

To jest ważne

Może się wydawać, że skoro szansa na zarażenie się tym wirusem w naszym kraju jest niewielka, to nie ma sensu zaprzątać sobie głowy tą wiedzą. Jednak przy takim myśleniu jesteśmy w dużym błędzie. Wirusowym zapaleniem wątroby typu A zarażamy się przez zanieczyszczone jedzenie czy wodę, jak również przez bezpośredni kontakt z zarażonym, a ryzyko jest tym większe im gorsze w danym miejscu są warunki sanitarne i higieniczne. To oznacza, że nawet jeśli istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że zarazimy się w kraju, to możemy zarazić się jeśli dużo podróżujemy. Dlatego też, przed zagraniczną wycieczką warto sprawdzić, czy tam gdzie jedziemy są niskie czy wysokie szanse na zarażenie się wirusowym zapaleniem wątroby typu A.

Jeśli są wysokie, to powinniśmy się zaszczepić, tak aby zmniejszyć ryzyko zarażenia. Ale tak naprawdę w kraju również możemy się zarazić. Wystarczy, że mamy kontakt z kimś, kto był w miejscu, gdzie wzw typu A występuje, że ta osoba się zaraziła, wówczas po powrocie nieświadomie będzie zarażała innych.

Jak to jest ze szczepieniami

Warto wiedzieć, że przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A możemy się bronić poprzez odpowiednie szczepienia. Wówczas będziemy mogli być pewni, że nie zarazimy się tym wirusem, czy to pozostając w kraju czy wyjeżdżając na egzotyczną wycieczkę. Warto się jednak zastanowić, czy chcemy skorzystać ze szczepienia, które będzie chroniło tylko przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A. Czy może chcemy skorzystać ze szczepionki skojarzonej, która poza wzw typu A, będzie nas również chroniła przed wzw typu B, którym możemy się zarazić w kraju, poprzez kontakt z zakażoną krwią np. podczas robienia tatuażu albo w czasie jakiegoś zabiegu medycznego. Im większa będzie nasza wiedza, tym łatwiej będzie nam podjąć odpowiednie kroki.

Dlatego warto jak najwięcej poczytać o wzw typu A, aby wiedzieć jak się przed nim chronić i kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na złapanie tego wirusa.

nowy produkt naszej firmy o nazwie Aquafresh jest chwalony przez wszystkich konsumentów