Co wiemy o wirusowym zapaleniu wątroby typu d?

Ponieważ coraz częściej organizowane są różnego rodzaju akcje społeczne, takie jak chociażby Żółty Tydzień, to coraz więcej osób zdobywa wiedzę na temat wirusowego zapalenia wątroby. Dowiadują się oni jak można się nim zarazić, w jaki sposób się go leczy, jak również jakie spustoszenie może on wywołać w organizmie. Dodatkowo można na takich spotkać nie tylko dowiedzieć się, jakie są typy tego wirusa, ale również można zdobyć wiedzę jak się przed nim chronić. Wspomnieć również należy, że w czasie tego tygodnia w przychodniach, które dołączyły do akcji mamy możliwość skorzystać ze specjalnych szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby – a one będą oferowane w niższej cenie.

Dowiemy się o typie D

Spora część ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, bo one najczęściej występują w naszym rejonie. Wielu, zwłaszcza tych którzy często wyjeżdżają za granicę, wie również o tym, że istnieje wirusowe zapalenie wątroby typu A. Jednak może się okazać, że niewielka grupa osób wie, że istnieje taki typ jak wirusowe zapalenie wątroby typu D, czy już w ogóle typu E. O ile ten ostatni praktycznie u nas nie występuje, o tyle typ D może się pojawić, a to oznacza, że warto na jego temat zdobyć przynajmniej podstawową wiedzę. Zwłaszcza jeśli wiemy, że mamy w sobie wirusowe zapalenie wątroby typu B. Dlaczego akurat tak? Ponieważ wirusowe zapalenie wątroby typu D może się namnożyć w naszym organizmie, jedynie wtedy kiedy wcześniej mamy już w nim wirusowe zapalenie wątroby typu B.

Jeśli nie jesteśmy nim zarażeni, to możemy być pewni, że nie zarazimy się również typem D.

Jak się można zarazić?

Oczywiście najważniejsze w takich przypadkach jest pytanie, jak można się zarazić tym wirusem. Okazuje się, że bardzo prosto i nawet możemy być nieświadomi, że do tego doszło. Wirusowym zapaleniem wątroby typu D możemy się zarazić poprzez zakażoną igłę, narzędzia chirurgiczne czy dentystyczne, podczas przetaczania krwi. Co więcej możemy się nim zarazić również wtedy, gdy będziemy mieli kontakt ze spermą albo śluzem szyjkowym osoby zarażonej. Jednocześnie nie musimy się obawiać zarażenia, jeśli będziemy mieli kontakt z jej łzami, śliną czy nawet kałem. Warto zaznaczyć, że trudno jest wyleczyć wirusowe zapalenie wątroby typu D, ponieważ nie działają na nie te leki, które są pomocne przy leczeniu wzw typu B. Jakąś szansą może być przeszczep narządu, jednak nie możemy mieć gwarancji, że nie dojdzie do jego wtórnego zakażenia. Warto wiedzieć, że istnieje takie coś jak wirusowe zapalenie wątroby typu D, zwłaszcza jeśli wiemy, że zaraziliśmy się wzw typu B, bo tak naprawdę tylko nam będzie zagrażał ten drugi typ wirusa. Jeśli jesteśmy zdrowi, to nie mamy się czym przejmować, bo wówczas wzw typu D nie będzie miał szansy, aby rozwinąć się w naszym ciele.