Co wiemy o wirusowym zapaleniu wątroby?

Zazwyczaj im większa jest nasza wiedza na jakiś temat, tym łatwiej jest nam się bronić przed różnymi zagrożeniami, jak również wiemy, co robić gdy jednak okaże się, że nasze profilaktyczne działania nie były wystarczające. Dlatego też, powinniśmy się zastanowić co wiemy na temat wirusowego zapalenia wątroby, czego jeszcze powinniśmy się dowiedzieć. Jak się okazuje, nie musimy się opierać tylko na książkach i rozmowie z lekarzem. Możemy wziąć również udział w akcji Żółty Tydzień, podczas którego również będziemy mogli się spotkać z osobami, które mają ogromną wiedzę na ten temat i chętnie się nią z nami podzielą.

Różne typy

Przede wszystkim należy podkreślić, że możemy mieć do czynienia z różnymi typami wirusowego zapalenia wątroby.

Typem B, C i D możemy się zarazić poprzez kontakt z krwią. Nawet niewielka jej ilość, której nie będziemy w stanie dostrzec gołym okiem, może spowodować zarażenie się tą chorobą. To dlatego, tak ważna jest dokładna sterylizacja narzędzi chirurgicznych, stomatologicznych, kosmetycznych czy tych używanych przez tatuażystów. Z kolei typem A i E możemy się zarazić poprzez drogę pokarmową, ponieważ pochodzą one z zakażonego pokarmu, wody czy bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną. To oznacza, że z tymi typami możemy się najczęściej spotkać wszędzie tam, gdzie warunki sanitarne i higieniczne są na bardzo niskim poziomie.

Dlatego chociaż u nas te typy występują stosunkowo rzadko, powinniśmy być ostrożni podczas zagranicznych wyjazdów, zwłaszcza do krajów Azji czy Afryki.

Profilaktyczne szczepienia?

Kiedy zapoznamy się z tym, jak wygląda wirusowe zapalenie wątroby, co może ono zrobić z naszym organizmem i jak ciężkie jest do wyleczenia, to z pewnością będziemy się zastanawiali, czy możemy się bronić profilaktycznie. Prawda jest taka, że możemy skorzystać ze szczepień, które będą nas chroniły przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A i B. Możemy tutaj skorzystać ze szczepionek, które będą chroniły nas tylko przed jednym, konkretnym typem wirusowego zapalenia wątroby, ale również możemy skorzystać ze szczepionki skojarzonej, a więc podczas jednego szczepienia będziemy mieli podane wirusy na obydwa te typy, dzięki czemu równocześnie będziemy chronieni przeciwko obydwóm z nich. Co więcej, ponieważ wzw typu D występuje tylko w obecności wzw typu B, to jeśli zaszczepimy się na ten drugi typ, to nie zarazimy się też tym pierwszym.

Warto zdobywać wiedzę na temat wirusowego zapalenia wątroby. Może się okazać, że dzięki temu uda nam się uniknąć wielu groźnych problemów.

Duofilm