Czy na wirusowe zapalenie wątroby szczepienie jest proponowane?

Wiedza medyczna jest coraz większa, jednocześnie też rozwija się technologia. To oznacza, że obecnie mamy dostęp do szczepień, których jeszcze kilkanaście lat temu nie było. Dzięki temu też, możemy się chronić przed wieloma różnymi chorobami, które jeszcze nie tak dawno zbierały spore żniwo wśród chorych. Jeśli tak niewiele potrzeba, aby chronić swój organizm przed różnymi wirusami, to dlaczego mielibyśmy z tego nie skorzystać? Warto pamiętać, że w naszym kraju bardzo często występuje wirusowe zapalenie wątroby typu B, niejednokrotnie też możemy się spotkać z wzw typu C, a jeśli wyjeżdżamy za granicę, zwłaszcza tam gdzie warunki sanitarne są na niskim poziomie, to możemy się zarazić wzw typu A. Zarażonych na wzw jest naprawdę sporo, dlatego warto sprawdzić, jak się przed tym bronić.

Najłatwiej z A i B

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że jeśli chcemy profilaktycznie bronić się przed zarażeniem wzw to możemy korzystać ze szczepionki. Niestety działa ona tylko na wzw typu A, wzw typu B i pośrednio również na wzw typu D. Jeśli chodzi o szczepionkę przeciwko wzw typu B to trzeba wiedzieć, że już od kilkudziesięciu lat zalicza się ona do szczepionek obowiązkowych, a więc tych, którym poddawane są wszystkie dzieci. Pierwszą dawkę otrzymują one w pierwszej dobie po urodzeniu, następną w odstępie miesiąca, a kolejną po 6 miesiącach od tej pierwszej. Jednak jeśli nie byliśmy szczepieni przeciwko wzw typu B, a czeka nas operacja, albo po prostu chcemy wiedzieć, że chronimy nasz organizm, to zawsze możemy się zaszczepić.

A ponieważ wzw typu D występuje tylko w połączeniu z wzw typu B, to szczepiąc się przeciwko typowi B, mamy pewność, że nie zachorujemy również na typ D. Na wirusowe zapalenie wątroby typu A też proponowana jest szczepionka, zwłaszcza jeśli planujemy zagraniczny wyjazd. Wówczas możemy skorzystać ze szczepionki tylko przeciwko wzw typu A, albo ze skojarzonej gdzie będziemy chronieni przed typem A i B.

Co z typem C?

Trochę inaczej wygląda sprawa jeśli chodzi o szczepienia przeciwko wzw typu C. Tutaj nie udało się jeszcze opracować odpowiedniej szczepionki, a to oznacza, że nie możemy profilaktycznie chronić się przed zarażeniem tym wirusem.

Dlatego też, musimy wiedzieć w jaki sposób można się zarazić, tak aby maksymalnie ograniczyć sytuacje, w których do tego zarażenia może dojść. Czyli np. dokładnie wybierać studio tatuażu czy kosmetyczkę, tak aby mieć jak największą pewność, że wybieramy miejsce, gdzie poważnie podchodzi się do kwestii higieny. Koniecznie trzeba sprawdzić, w jaki sposób można się chronić przed wzw. Jeśli istnieje taka możliwość, to jak najszybciej powinniśmy skorzystać ze specjalnych szczepień.

Breathe Right