Czy wirusowe zapalenie wątroby u dzieci występuje?

Jeżeli jesteśmy zainteresowani zagadnieniami związanymi z wirusowym zapaleniem wątroby, to z pewnością zastanawiamy się jak to jest z dziećmi. Czy wśród nich również występuje ta choroba, czy jednak pojawia się ona później, gdy już stają się dorosłe? Jak się pokazuje problem ten istnieje, nawet w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu B, na który dzieci powinny być szczepione. Oczywiście w naszym kraju częściej można spotkać dzieci zarażone wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C, niż typu A.

Jednak fakt, że coraz więcej podróżujemy, także po krajach gdzie te warunki sanitarne nie są najlepsze, może sprawić, że w którymś momencie to się zmieni.

Kiedy się zarażają?

Jeśli chodzi o zarażanie najmniejszych dzieci wirusowym zapaleniem wątroby typu B, to najczęściej zarażają się one od matek. Jeśli chorowała ona w czasie ciąży, jak i w okresie okołoporodowym, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że dziecko zostało zarażone tym wirusem.

Zwłaszcza jeśli matka wcześniej nie zdawała sobie sprawy, że jest nosicielką i co się z tym wiąże, nie podjęto żadnych działań, które mogłyby temu zapobiec. Wirusowe zapalenie wątroby typu A również pojawia się wśród dzieci, tym bardziej jeśli podróżują one z rodzicami, a jednocześnie nie mają jeszcze wyuczonego odpowiedniego dbania o higienę. Jednak odsetek ten jest większy u młodych osób, które podróżują już same, a dodatkowo jeszcze podejmują przygodne kontakty seksualne.

Nie mniej, to się może zmienić, jeśli ktoś wyjedzie za granicę, zarazi się tam wzw typu A, a następnie po powrocie do kraju zacznie zarażać kolejne osoby. Wyjeżdżamy coraz częściej, więc też coraz częściej mogą się zdarzać takie sytuacje.

Gorzej wśród młodzieży

O ile wirusowe zapalenie wątroby typu B dość rzadko występuje wśród najmłodszych dzieci, które są przecież szczepione, o tyle wzrasta ono wśród nastolatków.

To dlatego, że z jednej strony zaczynają one podejmować współżycie seksualne, co sprzyja przenoszeniu wirusowego zapalenia wątroby typu B, a z drugiej strony zaczynają podejmować ryzykowne zachowania, takie jak chociażby przyjmowanie dożylnych narkotyków, co również zwiększa ryzyko zarażenia się tym wirusem, który przecież przenoszony jest przez kontakt z krwią zarażonej osoby. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że wśród dzieci z wiekiem rośnie ryzyko zarażenia się wirusowym zapaleniem wątroby. Dlatego też, należy im uświadamiać jak groźne są niektóre zachowania i dlaczego lepiej nie podejmować niektórych z nich, takich jak chociażby zażywanie narkotyków podawanych dożylnie, czy seks uprawiany z przygodną osobą i to jeszcze bez zabezpieczenia.

Butapirazol cena