Jak to jest z wirusowym zapaleniem wątroby – antygen hbs dodatni?

Dużo się mówi o tym, że wirusowe zapalenie wątroby przez bardzo długi czas nie daje żadnych objawów. To oznacza, że nie tylko niszczy ono nasz organizm, ale w pewnym momencie zaczynamy zarażać inne osoby, a nawet nie jesteśmy tego świadomi. Dlatego warto od czasu do czasu wykonywać badania Hbs, które mogą wykazać czy mamy w sobie tego wirusa czy nie. Co więcej, są pewne grupy osób, które te badania powinny robić obowiązkowo.

To nic strasznego, nie boli, a jednocześnie może nam wiele powiedzieć o tym, co dzieje się w naszym ciele.

Co to konkretnie jest?

Przede wszystkim trzeba tutaj powiedzieć, że badanie Hbs pozwala określić, czy w naszym ciele znajduje się antygen Hbs, który będzie wskazywał na zakażenie wirusem HBV. Jeśli ten antygen Hbs okaże się być dodatni, to znaczy, że wirus jest w naszej krwi. Jeśli na wynikach będzie znajdowała się informacja, że mamy antygen Hbs ujemny, to będziemy mieli informację, że nie jesteśmy zarażeni wirusowym zapaleniem wątroby.

Należy jednak pamiętać, że antygen Hbs ujawnia się w krwi dopiero po 30 dniach od chwili zakażenia, a więc ważne może być tutaj to, w którym momencie doszło do zarażenia. Co więcej poziom tych przeciwciał będzie też wskazywał, na ile jesteśmy chronieni przed tym wirusem. Oczywiście im będzie ich więcej, tym lepsza będzie nasza ochrona i mniejsze prawdopodobieństwo, że zarazimy się wirusowym zapaleniem wątroby typu B.

Kto się powinien badać?

Oczywiście takie badania może zrobić każdy, co więcej możemy się na nie decydować co jakiś czas, aby upewnić się czy jesteśmy zdrowi.

Jednak szczególnie do ich przeprowadzenia zobowiązane są osoby: u których jest podejrzenie zarażenia tym wirusem, kobiety w ciąży, krwiodawcy lub osoby chcące zostać dawcami organów, jak również osoby, które w najbliższym czasie mają być poddane operacji. Jeśli jesteśmy umówieni na jakiś zabieg medyczny, to warto sprawdzić poziom przeciwciał, ponieważ utrzymują się one w organizmie przez około 5 lat od szczepienia. Jeśli będzie ich dostatecznie dużo, to nie będziemy musieli się szczepić, jeśli będzie ich jednak za mało, to warto pomyśleć o szczepieniu, tym bardziej, że podczas operacji łatwo może dojść do zarażenia tym wirusem. Takie badanie jest bezpieczne i bezbolesne, bo opiera się na pobraniu krwi.

Naprawdę lepiej się przebadać i wiedzieć czy jest się chorym, niż cały czas się zastanawiać i martwić. Tym bardziej, że im wcześniej zostanie wykryty, tym łatwiej będzie go wyleczyć i większe będą na to szanse.

Corega Neutralny Smak