Jakie wirusowe zapalenie wątroby objawy może dawać?

Zazwyczaj wydaje nam się, że jeśli będziemy na coś chorować, to szybko się zorientujemy. Zauważymy, że dzieje się coś niedobrego z naszym organizmem, pójdziemy do lekarza on zrobi odpowiednie badania i już będziemy mogli podjąć właściwe leczenie. Jak się jednak okazuje, nie zawsze te objawy pojawiają się dość szybko, a dodatkowo mogą nie być na tyle jednoznaczne, żebyśmy zrozumieli, że dzieje się coś bardzo złego.

To powoduje, że choroba przez długi czas może się rozwijać bez naszej wiedzy, a kiedy się o niej dowiemy, możemy już mieć poważne problemy ze zdrowiem.

Długo utajona

W przypadku wirusowego zapalenia wątroby, bardzo długo możemy nie wiedzieć, że jesteśmy chorzy. To dlatego, że w każdym jej typie choroba ta przez dłuższy czas pozostaje utajona.

To oznacza, że nie mamy żadnych objawów, że dzieje się coś złego. Gdy się one pojawią, to również niekoniecznie musimy się zorientować, że dzieje się coś poważnego. Podczas zakażenia wzw typu B i C, będziemy bardziej zmęczeni, będziemy odczuwali objawy podobne do grypy, gdzie wszystko będzie nas bolało, będziemy mieli nudności i brak apetytu, może nam wówczas również przeszkadzać gorączka, ale tak naprawdę trudno będzie określić skąd się te problemy biorą.

Co więcej, jeśli chodzi o objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C, to może dojść do tego jeszcze depresja czy bóle stawowe. Wszystkie te objawy mogą wskazywać na wiele różnych chorób, dodatkowo są tak niejednoznaczne, że nawet lekarz bez dokładnych badań może nie pomyśleć o tym, że zmagamy się z wirusowym zapaleniem wątroby.

Co dalej?

Dopiero kiedy choroba wejdzie w ostrzejszy stan, może pojawić się ciemniejszy mocz, odbarwiony kał, w niektórych przypadkach zwłaszcza przy wzw typu B pojawia się również żółtaczka.

Przy tego typu objawach łatwiej jest już określić co może nam dolegać i podjąć odpowiednie kroki. Dlatego też, jeśli czujemy że dzieje się coś złego, ale jednocześnie trudno jest znaleźć przyczynę naszego zmęczenia czy gorączki, to należy wykonać odpowiednie badania krwi. Nie są one bolesne, nie kosztują dużo, a może się okazać, że dzięki nim już we wczesnym stadium uda nam się wykryć chorobę i podjąć odpowiednie leczenie.

Im później odkryjemy z czym mamy do czynienia, tym większe jest niebezpieczeństwo, że dojdzie do marskości wątroby, albo zdąży się rozwinąć nowotwór tego narządu. Dlatego też, tak ważne jest to, aby jak najszybciej zdiagnozować przyczynę naszych problemów, a w tym mogą nam pomóc specjalistyczne badania, które możemy wykonać w każdym momencie.

Aquafresh