Jest też wirusowe zapalenie wątroby typu e

W naszym kraju bardzo często można spotkać się z wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C, ponieważ nimi można się zarazić przez krew, a to oznacza, że może się to stać nawet podczas zabiegów medycznych. Czasami też można spotkać się z wirusowym zapaleniem wątroby typu A, jeśli ktoś wrócił z zagranicznego wyjazdu, a przebywał w kraju gdzie wirus ten często występuje, z powodu niskich warunków sanitarnych i higienicznych. Jednak najrzadziej słyszymy u nas o wirusowym zapaleniu wątroby typu E. To dlatego, że u nas praktycznie ono nie występuje. Jednak to błąd, ponieważ nie raz jeździmy do krajów, gdzie można się spotkać z tym wirusem, dlatego też, powinniśmy poszerzyć naszą wiedzę na jego temat.

Co wiemy?

Jeżeli chodzi o to, co wiemy na temat wirusowego zapalenia wątroby typu E, to warto tutaj powiedzieć, że jest to choroba zakaźna, która przenosi się drogą pokarmową. Jeśli będziemy mieli kontakt z zarażoną wodą albo żywnością, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że się nim zarazimy. Największe niebezpieczeństwo będzie istniało wówczas, gdy będziemy przebywali w Azji Południowo – Wschodniej i Afryce Subsaharyjskiej. Co ważne, wśród dzieci choroba występuje rzadko, a jeśli już się pojawi, to przebiega bezobjawowo, a więc nawet nie będziemy mieli świadomości, że na nią chorowały.

Trzeba wiedzieć, że choroba ta okres wylęgania ma między 15 a 65 dni, więc od zarażenia do wystąpienia pierwszych objawów, może minąć dość sporo czasu, a szczególnie niebezpieczna jest ona dla kobiet w ostatnim trymestrze ciąży, ponieważ wówczas może się rozwinąć w zapalenie wątroby.

Leczenie i zapobieganie

Jeśli chodzi o leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu E, to podobnie jak w przypadku wzw typu A, możemy działać jedynie objawowo. To oznacza, że ważne będzie przestrzeganie odpowiedniej diety, pozbawionej ciężkostrawnych pokarmów, ostrych przypraw i wszystkich potraw, które dodatkowo mogłyby obciążać wątrobę. Oczywiście należy zrezygnować z alkoholu i tytoniu, bo one również dodatkowo szkodzą wątrobie. Jeśli chodzi o zapobieganie zarażeniu, to ważne będzie tutaj nasze zachowanie. Nie mamy możliwości zaszczepienia się przeciwko tej chorobie, ale pomocne będzie dokładne mycie warzyw i owoców, jak również picie wody butelkowanej pochodzącej z pewnego i sprawdzonego źródła. Powinniśmy unikać kontaktu z nieczystościami płynnymi i stałymi, jedzenia surowego mięsa czy niemytych owoców i warzyw. Im ostrożniejsze będzie nasze zachowanie, tym większa będzie szansa, że uda nam się uniknąć zarażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu E. Dlatego warto wiedzieć na ten temat jak najwięcej, bo wówczas będziemy mieli świadomość, na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę.