Przy wirusowym zapaleniu wątroby potrzebna jest dieta

To co jemy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Jest to jeszcze ważniejsze w momencie, gdy z naszym ciałem dzieje się coś niedobrego, bo złapaliśmy groźnego wirusa. Wówczas jeszcze ważniejsze jest to, aby nasza dieta była jak najlepiej zbilansowana. Dlatego też, powinniśmy się zorientować jak ma wyglądać nasz posiłek, jeśli zachorowaliśmy na wirusowe zapalenie wątroby. Co nam wtedy wolno jeść, a czego powinniśmy unikać? Możemy taką dietę opracować samodzielnie na podstawie zdobytych informacji albo poprosić o jej przygotowanie specjalistę.

Co możemy, a czego nie?

Przede wszystkim podczas przygotowywania dieta przy wirusowym zapaleniu wątroby, powinniśmy pamiętać, aby unikać tego wszystkiego, co dodatkowo mogłoby obciążać naszą wątrobę. To oznacza, że możemy jeść białe pieczywo, biały ryż, drobne kasze i biszkopty. Jednak powinniśmy w tym momencie zrezygnować z kaszy gryczanej i ciemnego pieczywa. Jeśli mamy ochotę na nabiał, to przy wirusowym zapaleniu wątroby możemy sięgać po chude mleko, odtłuszczone jogurty czy mleko zsiadłe i maślankę. Ale powinniśmy ograniczyć, a najlepiej w ogóle zrezygnować z tłustego mleka, żółtych i pleśniowych serów, a także z sera feta.

Dozwolona będzie także marchewka, kalafior czy zielona sałata, jednak nie powinniśmy sięgać po cebulę, kapustę, ogórki czy paprykę. Z owoców możemy jeść dojrzałe, ale takie które będą bez skórki i pestek. Sięgnąć możemy po jabłka pieczone lub gotowane, gotowane brzoskwinie, czy w postaci przecieru po: maliny, porzeczki i czarne jagody. Jednak dla własnego zdrowia powinniśmy zrezygnować z gruszek, agrestu, śliwek czy orzechów i suszonych owoców.

Zasady podczas jedzenie

Same produkty stosowane podczas diety przy wirusowym zapaleniu wątroby to jednak nie wszystko.

Należy również pamiętać o tym, aby wykluczyć alkohol i nikotynę. Nie powinniśmy jadać w pośpiechu. Unikać należy też wszystkich potraw, które mogą nas wzdymać, zawierają dużo błonnika czy ostrych przypraw. Warto tutaj również pamiętać o tym, aby jeść mniej, ale za to częściej. Najważniejsze w takiej diecie będzie to, abyśmy jak najmniej obciążali naszą wątrobę, bo wówczas łatwiej będzie jej walczyć z wirusem i nie poddawać się wirusowemu zapaleniu wątroby.

Jeśli wiemy, że na coś chorujemy, to powinniśmy stosować taką dietę, aby była pomocna dla naszego organizmu i dodatkowo go nie obciążała. Skoro mamy świadomość, że naszym problemem jest wirusowe zapalenie wątroby, to powinniśmy sięgać po takiego posiłki, które nie będą obciążały naszej wątroby.

ProSzkliwo płyn