Wirusowe zapalenie wątroby czy znamy przyczyny?

Jeżeli nie chcemy chorować, to powinniśmy działać profilaktycznie. To oznacza, że jeśli możemy się bronić przed jakąś chorobą za pomocą szczepień, to należy je wykonać. Jeśli wiemy, jakie zachowania mogą zwiększyć niebezpieczeństwo pojawienia się jakiejś choroby, to powinniśmy starać się unikać tego typu sytuacji. Dlatego też, warto sobie zdawać sprawę z tego, że wbrew pozorom wielu ludzi nosi w sobie wirusowe zapalenie wątroby, a to oznacza, że musimy wiedzieć jak można się nim zarazić, aby wyeliminować potencjalne zagrożenie.

Na co uważać?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu A i E, można się nimi zarazić poprzez kontakt z zakażoną żywnością, wodą czy bezpośredni kontakt z zarażonym jeśli nie dba on dostatecznie o swoją higienę. Natomiast w przypadku typu B, C i D zarazić można się przez kontakt z niewielką ilością krwi, zwłaszcza jeśli będzie ona miała możliwość zetknąć się z naszą raną. Dlatego też warto poznać potencjalne miejsca, w których możemy się zarazić tym wirusem i jego odmianami, aby wiedzieć na co zwracać uwagę. W przypadku typu A i E, powinniśmy zwracać uwagę na warunki sanitarne i higieniczne.

Czy w danym miejscu jest czysto, czy zachowane są standardy higieniczne. Im gorsze warunki panują w jakimś kraju, tym większa jest szansa, że zarazimy się tam wirusowym zapaleniem wątroby typu A lub E. To oznacza, że jeśli chcemy jechać do takiego kraju, powinniśmy się najpierw zaszczepić przeciwko wzw typu A, a na miejscu należy unikać jedzenia surowego mięsa, warzyw czy nieprzegotowanej wody. Należy również dokładnie myć ręce i unikać miejsc, gdzie czystość nie jest zachowywana.

Co z pozostałymi typami?

Jak już zostało powiedziane typem B, C i D można się zarazić poprzez krew. Trzeba tutaj jednak podkreślić, że typ D może rozwinąć się w organizmie tylko wtedy, kiedy jesteśmy już zarażeni typem B. Więc jeśli nie złapiemy wirusowego zapalenia wątroby typu B, to nie będziemy musieli się martwić typem D. Tutaj powinniśmy zwracać uwagę na czystość w gabinetach kosmetycznych, u tatuażysty czy u dentysty.

Warto też zwrócić uwagę na miejsca, gdzie mamy mieć wykonywane jakieś zabiegi, jak również na opinie o konkretnych szpitalach, bo niestety ale w nich również zdarzają się przypadki zarażenia tymi wirusami. Jeśli chodzi o typ B, a więc i pośrednio też o typ D, to warto pomyśleć o szczepieniu, które jest bardzo skuteczne i może nas chronić przed tym wirusem. Jeżeli jakieś miejsce nie wzbudza naszego zaufania, bo nie jesteśmy pewni czy jest tam zachowywany odpowiedni poziom higieny, to nie powinniśmy tam robić żadnego zabiegu. Im bardziej będziemy uważać, tym mniejsze będzie niebezpieczeństwo zarażenia się.