Wirusowe zapalenie wątroby jak można się zarazić określonym typem?

Kiedy mówimy o wirusowym zapaleniu wątroby, musimy pamiętać, że występować może ono w kilku genotypach. To bardzo ważna informacja ponieważ każdy z tych typów jest inny. To oznacza, że możemy się nimi zarazić w różny sposób, a co więcej inaczej musi się też odbywać ich leczenie. To, że na jednej genotyp działa określony lek, wcale nie oznacza, że ten sam lek będzie działał na inny typ wirusowego zapalenia wątroby. Dlatego lekarze muszą mieć na ten temat jak największą wiedzę, tak aby nie tylko rozpoznać określony typ, ale również żeby wiedzieć, w jaki sposób należy go leczyć.

Chociażby przez krew

Jeżeli zastanawiamy się, w jaki sposób można zarazić się wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C, to trzeba podkreślić, że może do tego dojść poprzez kontakt z zarażoną krwią.

Wystarczy, że zdecydujemy się na jakiś zabieg medyczny albo nie medyczny podczas którego zostaną użyte niedostatecznie wyczyszczone narzędzia. Już niewielka ilość krwi, nawet taka której nie będziemy w stanie dostrzec, w kontakcie z naszym ciałem może wywołać chorobę, tym bardziej jeśli podczas zabiegu dojdzie do przecięcia naszej skóry i pojawienia się rany. Czasami można się zarazić również poprzez stosunek seksualny, jednak takie przypadki zdarzają się rzadziej. Co więcej, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje również wirusowe zapalenie wątroby typu D. Ono co prawda może wystąpić tylko u kogoś, kto jest już zarażony wzw typu B, jednak taki typ też istnieje. Nim również można się zarazić poprzez krew, ale również poprzez kontakt ze spermą czy śluzem szyjkowym zarażonej osoby, a to oznacza, że w tym przypadku zagrożenie zarażenia się podczas współżycia seksualnego jest większe.

Brudne ręce

W przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu A i E, mówimy o chorobie brudnych rąk. To dlatego, że do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, kiedy to zjemy skażone jedzenie albo napijemy się zanieczyszczonej wody. Jeśli będziemy mieli bezpośredni kontakt z osobą zarażoną, która niedostatecznie umyła ręce, a następnie sami coś tymi rękoma złapiemy i weźmiemy do buzi, to również możemy się zarazić. Co prawda te dwa typy wirusowego zapalenia wątroby rzadziej u nas występują, jednak pojawiają się często tam, gdzie są złe warunki higieniczne i sanitarne. Dlatego zanim wyjedziemy na zagraniczne wakacje, powinniśmy sprawdzić, jaki duży jest stopień występowania w tym miejscu wirusowego zapalenia wątroby typu A i E. Im będzie większy tym powinniśmy być ostrożniejsi i tym poważniej powinniśmy pomyśleć o skorzystaniu ze szczepionki przeciwko wzw typu A.

Warto wiedzieć w jaki sposób można się zarazić wirusowym zapaleniem wątroby. Wówczas łatwiej będzie nam unikać niebezpiecznych sytuacji.