Wirusowe zapalenie wątroby jakie badania należy wykonać?

Im dłużej jakaś choroba działa w ukryciu nie dając żadnych objawów, tym trudniejsze później może być jej leczenie. Dlatego trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że do takich chorób, które są trudne do wykrycia należy zaliczyć wirusowe zapalenie wątroby. To dlatego, że przez długi czas nie daje ono żadnych objawów, a jeśli już się jakieś pojawią, to są one tak niejednoznaczne, że bardzo łatwo jest je pomylić z grypą. To oznacza, że jeśli widzimy, że coś niedobrego dzieje się z naszym organizmem, albo należymy do grupy szczególnie narażonej na zarażenie wirusowym zapaleniem wątroby, to co jakiś czas powinniśmy robić odpowiednie badania.

To nie boli

Jeżeli będziemy co jakiś czas badać się na obecność wirusowego zapalenia wątroby, to będziemy mieli pewność, że wykryjemy chorobę już na wczesnym stadium, a to będzie oznaczało, że łatwiej będzie nam ją wyleczyć. Co ważne, badanie to nie jest bolesne ani skomplikowane, więc tak naprawdę nie mamy się tutaj czego obawiać. Przede wszystkim możemy wykonać badania laboratoryjne diagnostyczne, które będą polegały na pobraniu krwi i przeprowadzeniu odpowiednich badań. Z jednej strony możemy sprawdzić czy w naszej krwi znajduje się bilirubina, ALP i GGT.

Są to substancje, które występują w drogach żółciowych, a jeśli będziemy mieli stan zapalny to ich stężenie będzie podwyższone. Drugim sposobem na odkrycie wirusowego zapalenia wątroby jest również badanie krwi, ale tutaj będziemy diagnozować uszkodzenie komórek wątrobowych. W trzecim przypadku również wykorzystuje się krew, aby ocenić ogólne funkcje wątroby. Jeśli będą jakieś nieprawidłowości, to będziemy musieli wykonać dalsze badania.

Oczywiście nie musi to oznaczać, że mamy wirusowe zapalenie wątroby, jednak będzie to dla nas sygnał, że faktycznie coś złego się dzieje i potrzebne są dokładniejsze badania.

Dokładne badania

Jeśli coś w naszej krwi zaniepokoi lekarza, zleci on dodatkowe badania. Będzie można wówczas obejrzeć wątrobę, sprawdzić jakie są jej uszkodzenia, jakie ubytki. To wszystko oznacza, że lekarz dokładniej będzie mógł określić czy przyczyną naszych problemów jest wirusowe zapalenie wątroby.

Jeśli tak, to podejmie on odpowiednie działania, tak aby nie dopuścić do wystąpienia marskości wątroby czy rozwoju nowotworu tego narządu. Warto robić przynajmniej badania krwi, bo im szybciej wirus zostanie wykryty, tym będzie lepiej. Koniecznie zobaczmy jakie badania możemy zrobić. Nie są one bolesne, nie są też drogie, więc warto tak profilaktycznie sprawdzać, czy w naszym organizmie nie rozwija się wirusowe zapalenie wątroby.