Wirusowe zapalenie wątroby typu a szczepionka jest oferowana

Coraz częściej ludzie zdają sobie sprawę z tego, że proponowane szczepionki są bezpieczne, a dodatkowo jeszcze mogą ich uchronić przed zarażeniem groźnymi chorobami. To powoduje, że szczepimy się nie tylko tymi szczepionkami, które są obowiązkowe, ale coraz częściej decydujemy się również na szczepienia zalecane, zwłaszcza jeśli dużo podróżujemy albo nasza praca zalicza nas do grupy podwyższonego ryzyka zarażenia się jakąś chorobą. To wszystko oznacza, że coraz większa jest świadomość na temat tego, co może nam dać szczepionka mająca nas chronić przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A.

Co trzeba wiedzieć?

Chociaż szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A nie są obowiązkowe, to jednak warto się nad nimi zastanowić. Jeśli wyjeżdżamy za granicę, to warto sprawdzić jak duża jest tam zachorowalność na wzw typu A. Im większe będzie ryzyko, tym lepiej będzie jeśli się zaszczepimy.

Co prawda w naszym kraju rzadko dochodzi do takich zachorowań, jednak się zdarzają. Dlatego jeśli pracujemy w zakładach komunalnych, mamy kontakt z nieczystościami, pracujemy w żłobku, przedszkolu albo szpitalu, to także powinniśmy się zaszczepić przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, bo może się okazać, że dzięki temu będziemy bezpieczniejsi. Szczepionka ta jest nie tylko bezpieczna i praktycznie nie wywołuje skutków ubocznych, ale co ważniejsze jej skuteczność sięga do 99%, a to oznacza, że po zaszczepieniu szanse na to, że zachorujemy drastycznie maleją.

Co wiemy o szczepionce?

Jeśli podjęliśmy już decyzję, że zaszczepimy się przeciwko wirusowemuzapaleniu wątroby typu A, to warto mieć świadomość, że będziemy musieli za to zapłacić z własnej kieszeni. Nie mniej, warto to zrobić, bo zyskujemy szansę na uniknięcie poważnej choroby. Jeszcze przed szczepieniami powinniśmy się zastanowić, z której szczepionki chcemy skorzystać.

Czy z tej, która będzie nas chroniła tylko przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A, czy może chcemy skorzystać ze szczepionki skojarzonej? W tym drugim przypadku w jednym szczepieniu będziemy mieli wirusy chroniące przed wzw typu A i typu B. Jeśli nie mieliśmy jeszcze szczepienia przeciwko wzw typu B, to z pewnością lepiej będzie jeśli weźmiemy pod uwagę szczepionkę skojarzoną. Wówczas przy jednym wkłuciu będziemy chronieni przed dwoma odmianami wirusowego zapalenia wątroby, a nawet pośrednio przed trzema, bo jeśli nie będziemy chorować na wzw typu B, to nie zachorujemy też na wzw typu D.

Warto zastanowić się nad szczepionką przeciwko wzw typu A. Nie jest ona droga, nie wywołuje skutków ubocznych, a możemy dzięki niej chronić nasze zdrowie.