Wirusowe zapalenie wątroby typu c leczenie trzeba podjąć

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wielu jest ludzi, którzy zarażeni są wirusowym zapaleniem wątroby. Oczywiście w naszym kraju najczęściej można spotkać się z wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C, jednak trzeba wiedzieć, że zdarza się również typ A i D, który nie może istnieć jeśli nie mamy w sobie wzw typu B. Co więcej, na świecie istnieje jeszcze wzw typu E, jednak ono praktycznie u nas się nie zdarza. Nie mniej, jeśli już wiemy o tych dwóch najczęściej występujących u nas typach wirusowego zapalenia wątroby, to powinniśmy poszerzyć naszą wiedzę na ten temat. Tym bardziej, że naprawdę nie jest trudno zarazić się tymi dwoma typami.

Wystarczy niewiele

Możemy być przerażeni tym, jak niewiele potrzeba, abyśmy zarazili się wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Wystarczy, że weźmiemy udział w jakimś zabiegu medycznym albo nie medycznym np.

u kosmetyczki, gdzie zostaną wykorzystane narzędzia wielokrotnego użytku, które wcześniej nie zostały dostatecznie dobrze wysterylizowane. Jeśli będzie znajdowała się na nich nawet niewielka ilość zakażonej krwi, nawet niewidoczna dla ludzkiego oka, i dojdzie do przerwania naszej powłoki skórnej, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że zarazimy się tą chorobą. Dlatego też warto dokładnie sprawdzać gabinety, w których chcemy wykonywać jakieś zabiegi. Czytać o nich opinie, jak również sprawdzić czy jest tam zachowana czystość. To samo będzie się tyczyć naszych wizyt u tatuażysty czy fryzjera. Wzw typu C można się również zarazić przez stosunek seksualny, jednak do tego typu sytuacji dochodzi dość rzadko.

Leczenie

Jeśli już po okresie ukrycia i pierwszych niejednoznacznych objawach, uda nam się odkryć, że chorujemy na wirusowe zapalenie wątroby typu C, konieczne będzie podjęcie odpowiedniego leczenia.

W przypadku ostrej postaci będziemy musieli zażywać lek interferon. Jeśli okaże się, że nasza choroba przeszła już w postać przewlekłą, to do tego leku dojdzie jeszcze rybawiryna. Obydwa te leki będą miały za zadanie spowolnić rozmnażanie się komórek wirusa, tak aby nie mogły one doprowadzić do marskości wątroby. Jeśli jednak już do tego dojdzie, to wówczas jedynym rozwiązaniem może się okazać przeszczep wątroby. Leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C jest możliwe, jednak musimy nastawić się na długą i ciężką walkę. Dlatego należy pamiętać, że im wcześniej wykryjemy obecność tej choroby w naszym organizmie, tym łatwiej będzie nam ją wyleczyć i będziemy mieli większe szanse. Tym bardziej, że łatwiej będzie nam się uchronić przed marskością wątroby czy nowotworem.