Wirusowe zapalenie wątroby typu c – zarażanie, objawy, leczenie

Warto mieć świadomość, że występują różnego rodzaju choroby, które są bardzo groźne dla naszego organizmu, ale jednocześnie przez długi czas nie dają żadnych objawów. Co więcej, wieloma z tych chorób można się bardzo łatwo zarazić, co dodatkowo utrudnia odpowiednią ochronę organizmu, tym bardziej jeśli nie możemy skorzystać z profilaktycznych szczepień, bo ich po prostu nie ma. To oznacza, że musimy się przyjrzeć temu, z czym wiąże się wirusowe zapalenie wątroby typu C, bo tylko w ten sposób będziemy wiedzieli, jakich zachowań powinniśmy się wystrzegać.

Zarażanie

Jeżeli chodzi o wirusowe zapalenie wątroby typu C, to musimy wiedzieć, że bardzo łatwo można się zarazić tą chorobą.

To dlatego, że wystarczy niewielka ilość krwi zarażonej osoby, abyśmy my również się zarazili, zwłaszcza jeśli będziemy mieli otwartą ranę. Dlatego też, do zarażenia często dochodzi podczas używania narzędzi chirurgicznych, stomatologicznych, kosmetycznych, jak również fryzjerskich. Dodatkowo trzeba wiedzieć, że przy zarażeniu wirusowym zapaleniem wątroby typu C, przed długi czas możemy nie widzieć żadnych objawów choroby, a to oznacza, że nie będziemy świadomi ani tego, że należy podjąć odpowiednie leczenie, ani nawet tego, że zaczynamy zarażać inne osoby.

Objawy i leczenie

Na początku nie ma żadnych objawów, później pojawia się gorączka, ból mięśni i stawów, zmęczenie, brak apetytu.

Co więcej przy wirusowym zapaleniu wątroby typu C może pojawić się także depresja, a z pewnością rzadko kto wiąże ją właśnie z tym wirusem. Dopiero w późniejszym okresie może dojść do odbarwienia kału czy zaciemnienia moczu, które mogą nas na tyle zaniepokoić, że zaczniemy na poważnie szukać przyczyn naszych problemów. Jeśli już odkryjemy, że zaraziliśmy się wirusowym zapaleniem wątroby typu C, to zostaną nam podane odpowiednie leki, takie jak interferon i rybawiryna, które będą miały spowolnić rozmnażanie się wirusa i jego dalsze przenikanie do wątroby. Im później rozpoczniemy leczenie, tym trudniejsze może się okazać zakończenie go sukcesem.

Jeśli dojdzie do marskości wątroby, to jedynym rozwiązaniem może być jej przeszczep. Warto jak najwięcej wiedzieć na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C. Tylko w ten sposób będziemy wiedzieli, na co uważać, a to tym ważniejsze, że nie mamy możliwości wykonać profilaktycznego szczepienia, które mogłoby nas chronić przed zarażeniem się tym wirusem. A naprawdę nie jest o to trudno i czasami dochodzi do tego podczas zabiegów medycznych, jeśli nie dopilnowano odpowiedniej sterylizacji narzędzi.

Betnovate Maść dla każdego do kupienia w każdej aptece